Apart, Öğrenci Apartı, Apart Oteller, Yurt, Pansiyon ve Otel Rehberi | Apartara.com

Kemer Resimleri, Gezilecek Yerler (Antalya)

Oca - 14 | Antalya, Gezilecek Yerler, Kemer - Antalya, Tarihi ve Turistik Mekanlar

Gezilecek Yerler

Kemer’in başta gelen çekiciliklerinden birisi doğa güzelliğidir. Deniz, orman ve dağlar bir noktada birleşmektedir.Örneğin deniz dalgalarının çam ağaçlarına kadar uzanması ve çam ağaçlarının plajlarda gölgelik olarak kullanılması oldukça cazip gelmektedir.Denizin berraklığı, ormanın yeşilliği Kemer’de bir başka güzelliktir.
Yakınında Faselis, Olympos gibi antik bölgelerin de bulunması bir başka çekiciliktir. Kemer’den Faselis ve Olimpos’a denizden ve karadan ulaşmak mümkündür.Son yıllarda Söğüt Cuması, Altınyaka Dere Köyü gibi yüksek yerlere safari turları da çevre çekicilikleri arasında yer almaktadır.

Ayrıca yöredeki diğer çekicilikleride mağaralarıdır. Bu mağaralardan Beldibi mağarası Antalya’nın 27 km. güneybatısında deniz kenarındadır.Tarih öncesi çağlara ait kalıntılar bulunmuştur.Bir diğer görülmeye değer mağara ise Molla Deliği mağarası olup, Kemer’in batısında yükselen Tahtalı Dağ’ın doğu yamacında yer alır. Bu mağaraya Kemer-Kumluca karayolu üzerinde bulunan Aşağı Kuzeydere veya Tekirova köylerinden ancak yaya olarak gidilebilir.Her iki köyden de 3.5-4 saat yürümek gerekmektedir.

Antalya – Kemer Resimleri/Görselleri ve Tanıtımı

Kemer, Akdeniz kıyısında, Antalya’ya 40 kilometre uzaklıkta olan bir ilçedir. 80′li yılların başına kadar küçük bir köy iken son 20 sene içinde açılan tesislerle Türk turizminin en önemli merkezlerinden biri haline gelmiştir.

Batı Toros Dağları’nın eteklerinde ve 52 kilometre kıyı şeridi boyunca uzanan Kemer ilçesi, Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biridir.

Bugün Kemer’in bulunduğu yerde, 1910′lu yıllarda Eski Köy adı ile bilinen ve dağlardan gelen seller sonucu göl ve bataklıklardan oluşan bir yerleşim yeri vardı. Eski Köy halkı, kendilerini bu sellerden korumak için, dağların eteklerinde 23 kilometre uzunluğunda bir taş duvar ördüler. Sonraları, bu duvar nedeniyle köylerine Kemer diyeceklerdir.

1960′lı yıllara kadar karayolu olmadığı için, ulaşımı sadece deniz yolundan sağlanan Kemer, 1980 sonrasında uygulanan Güney Antalya Turizm Projesi kapsamında yol ve diğer altyapı değerlerine kavuşarak hızla gelişmiş ve bugün Türkiye’nin en gözde turizm merkezlerinden birine dönüşmüştür. Kemer ilçesi ile Kiriş, Tekirova, Çayova, Aslanbucak, Kuzdere, Beycik, Çamyuva, Göynük, Beldibi, Çıralı gibi yerleşim yerleri, antalya turizminden son derece önemli bir yer tutar.

Kemer’ in başta gelen çekiciliklerinden birisi doğal güzelliğidir. Deniz, orman ve dağlar bir noktada birleşmektedir. Denizin berraklığı, ormanın yeşilliği, deniz dalgalarının çam ağaçlarına kadar uzanmasıve çam ağaçlarının plajlarda gölgelik olarak kullanılması oldukça cazip gelmektedir. Beldibi mevkiinden başlayarak Tekirova’ ya kadar olan tüm kıyı tamamen doğal plajdır. Girintili çıkıntılı kıyılarında birçok koy ve küçük doğal limanlar bulunur. Kemer merkezinde bulunan plajlar Belediye plajı, yat limanı yanında bulunan Ayışığı Plajı’dır.

Antik kentin hala ayakta durduğu ve milli park olan Phaselis plajı gibi yerlerde rahatlıkla denize girmek mümkündür. Konaklama tesislerinin havuz ve plajlarından da ücret karşılığı yararlanmak mümkündür. Kemer’den yakınında bulunan Olympos ve Phaselis antik kentlerine ulaşmak mümkündür. Son yıllarda Söğüt Cuması, Altınkaya, Dereköy gibi yüksek yerlere safari turları da oldukça ilgi çekmektedir.

Ayrıca yöredeki diğer çekiciliklerde mağaralardır. Bu mağaralar : Beldibi mağarası Antalya’nın 27 km güney batısında denizin kıyısındadır. Tarih öncesi kalıntılar da bulunmaktadır. Bir diğer görülmeye değer mağara ise Molla deliği olup. Kemer‘ in batısında yükselen Tahtalı Dağı’nın doğu yamacında yer alır. Bu mağaraya ancak Kemer – Kumluca karayolu üzerinde bulunan Aşağı Kuzdere veya Tekirova köylerinden yaya olarak ulaşmak mümkündür. Her iki köyden de 3 – 4 saat yürümek gerekir.

Kemer, 320 yat kapasiteli modern marinasıyla yat turizminde de önemli bir yer teşkil eder. Marina ve 52 km’lik sahil şeridi Avrupa Çevre Eğitim Vakfı (FEEK)’in belirlediği kriterleri sağlayarak Mavi Bayrak almaya hak kazanmıştır.

Kemer Bölgesi turistik dönem boyunca birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Phaselis Sanat Etkinlikleri, Kemer Off-Shore Yarışları, Dünya Ralli Şampiyonası Türkiye ayağı (WRC Rally of Turkey), Kemer Karnavalı gibi değişik etkinlikler sezon boyunca düzenlenmekte ve bölgenin sosyal ve turistik hayatına büyük katkılarda bulunmaktadır.

Kemer çevresinde mutlaka görülmesi gereken yerleri şöyledir: Idryos, Phaselis Antik Kenti, Olympos Antik Kenti, Chimera (Yanar taş), Adrasan, Üç Adalar, Göynük Kanyonu, İkiz Kayalar, Ekopark, Ulupınar ve Selçuklu Av Köşkü’dür.

Nüfus

İlçenin nüfusu 2000 genel nüfus sayımına göre 55092′dir. Bunun 17255′si ilçe merkezinde, 37837′i ise kasaba ve köylerde yaşamaktadır.

İlçe bağlısı olarak merkez hariç olmak üzere ilçe merkezine bağlı; belde, köy ve mahalleden oluşmaktadır.

Sportif Etkinlikler

Jeep Safari: Kemer’den Toroslar’a günübirlik cip safari turları, bu konuda uzmanlaşmış acenteler tarafından organize edilmektedir.

Bisiklet Turları: Seyahat acentaları kemer çevresindeki parkurlarda bisiklet turları organize etmektedir.

Binicilik: Kemer ve çevresindeki konaklama tesislerinde bulunan çiftliklerde gerekirse binicilik hocaları ile binicilik imkanı bulunmaktadır.

Yatçılık: Kemer Yat Limanı yatçılara kaliteli hizmet sunmaktadır. Kemer çıkışlı mavi turlar Kemer-Kaş arasındaki koylar ve limanlar, antik yerleşimler ve doğal güzellikleri görme imkanı vermektedir.

Plaj ve Koylar

Kemer bir tarih şehri olması ile birlikte dünyanın en güzel plajlarına ve en temiz denizine sahip olan ender beldelerden biridir. Temizliğin ve güzelliğin resmi belgesi olan Mavi Bayrak Kemer’in bir çok plajında vardır; bunlar: Göynük, Beldibi, Kiriş, Çam Yuva ve Tekirova.

Mavi Yolculuk

Kemer ve tur deyince akla Mavi Yolculuk gelir. Antalya’ya sadece 35 km. olan Kemer’den Mavi Yolculuğa çıkmak istiyorsanız Antalya Marina’ya gidebilirsiniz. Kemer de mavi yolculuk sezonu Mayısın başında başlar Ekim sonuna kadar devam eder. Pek çok farklı tekne kategorisi ve farklı rota mevcuttur. Bu rotalar Bodrum, Gökova ,Göcek ve Marmaris’e hatta Bodrum’ a kadar uzanmaktadır.

Eğlence Yerleri

Son dönemlerde Kemer geceleri de açılan yeni mekanlarla Antalya şehir merkezindeki eğlenceleri kıskandırmaya başladı. Antalya-Kemer arasındaki yol genişletme çalışmalarının da tamamlanmasıyla, Kemer bu yıl çok daha büyük bir ilgiye mahzar olacağa benziyor. Özellikle geçtiğimiz yıllarda açılan büyük diskolar gibi büyük ve eğlencenin uzun saatler boyunca yaşandığı yerler sayesinde Kemer, Güney sahillerinin yeni gözde eğlence bölgesi durumuna geliyor.

Yemek Yerleri

Tüm bu doğal güzellikleri içinde barındıran Kemer, damak tadınıza hitap edecek pek çok restoranları ve barları mevcuttur.

Ulaşım

Karayolunun deniz kıyısına paralel olması yol boyunca güzel manzaralar görme imkanı verir.Her on dakikada karşılıklı olarak Antalya otobüs garajından dolmuş ile ulaşım imkanı vardır. Antalya Uluslararası Havaalanına 1 saat uzaklıktadır.Ayrıca denizyolu ile de Kemer’e ulaşmak mümkündür.

Antalya Görselleri ve Tanıtımı

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

div style="clear:both;">