Apart, Öğrenci Apartı, Apart Oteller, Yurt, Pansiyon ve Otel Rehberi | Apartara.com

Giresun Tarihçesi, Evleri, Yaylası Hakkında

Ağu - 07 | Gezilecek Yerler, Giresun

İl Trafik No: 28

İlçeler: Giresun (merkez), Alucra, Bulancak, Dereli, Espiye, Eynesil, Görele, Keşap, Piraziz, Şebinkarahisar, Tirebolu, Yağlıdere.

İlgi Çekici Yerler: Giresun Adası, Kulakkaya, Dokuzgöz ve Salon Çayırı Orman İçi Dinlenme Yerleri, Belediye Plajı, Giresun, Arda, Kaledere, Kuşluhan, Andoz, Eynesil, Şebinkarahisar, Merkez (Saint Jean) ve Bedrama (Bodrum) Kaleleri, Giresun, Hisarköy (Dereli) ve Şebinkarahisar’daki Meryem Ana Kilise ve Manastırları, Gebe Kilisesi, Hacı Hüseyin, Hacı Mikdad, Kale, Fahreddin Behramşah, Fatih ve Kurşunlu Camileri, Taş Mescid, Kurşunlu Hamamı ve Çeşmesi, Pertevniyal Çeşmeleri, Taşhanlar.
Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Giresun bir yarımada üzerine kurulmuştur. Giresun, Anadolu’nun kuzeydoğusunda, yeşille mavinin kucaklaştığı Karadeniz’in inci kentlerinden birisidir. Doğal ve tarihi değerler açısından turizme oldukça elverişli bulunan Giresun’un bakir ormanları, yaylaları ve akarsuları ilgi çekicidir.
Fındıklıklar arasından toprak bir yolla Bulancak’a, 20 dakika sonra da Gerisun’a ulaşılıyor. Çok eski bir yerleşim merkezi olan Giresun’un adı (aslında buraların fındığı meşhurdur) bölgede yetişen kirazların güzelliği nedeni ile Keresos, sonradan Giresun olmuş. Pontus Kralı 1. Farnakes’in yaptırdığı Kale’ye çıkıp kenti kuşbakışı seyredebilir ve buradaki Kale Restaurant’da yemek yiyebilirsiniz. Çınarlar Mahallesi’ndeki 18. yüzyıldan kalma kilise, Seyit Vakkas Türbesi, tarihin “resmi tetikçisi” Topal Osman’ın mezarı, Şeyh Kerameddin Camii gezilebilecek yerler.
Antik dönemde Aritia olarak anılan, Karadeniz’in tek adası olan Giresun Adası’nda manastır kalıntıları var. Kentin doğusunda yer alan Çerkes Restaurant’da yöresel yemekleri bulmak mümkün. Tel kadayıfın en güzel yapıldığı yerin Giresun olduğunu belirtelim.

Giresun Resimleri


Giresun’un Yaylaları
Karadeniz ne kadar deniz demekse en az o kadar da yayla demek.
Giresun Dağları üzerinde 1600 metre yükseklikte bulunan Kümbet Yaylası’na ulaşmak için Keşap yolu üzerinden içeri sapılıyor. . Yaylada konaklayabileceğiniz altı motel ve Orman Genel Müdürlüğü’ne ait üç yayla evi var. Yayla evlerinden yararlanmak için önceden Giresun Orman işletmesi ile ilişkiye geçmemiz gerekiyor. Ayrıca yaylanın her yanı çadır kurup kamp yapmak için çok uygun. Kümbet’de her türlü ihtiyacımızı karşılayabileceğiniz minik çarşı içinde, bakkal, fırın ve berber mevcut. Yayladaki kasaplardan kiloyla alacağımnız kekik kokan etleri odun ateşinde pişirterek veya daha iyisi kendiniz pişirerek güzel bir yemek yiyebilirsiniz.
Her yıl Temmuz ayının 3. pazarı yapılan şenliklerde çevreden gelen insanlarla dolup taşan Kümbet, horonlarla, koç dövüşleriyle daha da renkleniyor. Kümbet’in 800 metre ilerisinde bulunan Salon Çayırı da bir piknik ve konaklama alanı olarak düzenlenmiş. İçinde üç dağ evi var.
Kümbet yoluyla ya da Dereli Eğribel yolu izlenerek Şebinkarahisar’a da çıkabilirsiniz. Yol boyunca size eşlik edecek manzara son derece etkileyicidir. Keşfedilmemiş ulu şelaleler önünüze çıkacak, yeşillikler içinde tırmanacaksınız.
Bir başka güzel yayla da Giresun il sınırları içinde, 2100 m. yükseklikte, özellikle kış sporları için çok uygun doğal bir piste sahip Bektaş Yaylası. Pırıl pırıl bir hava, yemyeşil bir doğa içinde konaklayabileceğiniz yaylada Otel Karagöl her türlü ihtiyaç göz önüne alınarak hazırlanmış. Tabii burada da ızgara et, yayla peyniri ve buz gibi sular bizi bekliyor.
Bektaş yaylasına Bulancak’tan çıkılıyor. Yol yaklaşık 2 saat kadar sürüyor.
Tekrar sahile inip doğuya doğru Karadeniz gezisini sürdürürseniz 6 km. sonra Keşap’tasınız. Masmavi koyları geçerek 20 dakika sonra da Espiye’ye ulaşacaksınız. Bu yol yeni açılan yoldur. Eğer aceleniz yoksa ve Karadeniz’in dağ güzelliklerini yaşamak istiyorsanız, yeşillikler içinde, virajlı bir yol Armelit Dağı’nı aşarak ve Yağlıdere’yi izleyereki Espiye’ye ulaşır. Espiye’nin 3 km. batısındaki Andos Kalesi çevrenin ender tarihi yapılarından biridir. Solunuza denizi, sağınıza fındıklıkları, yani bir yanınıza Karadeniz’in mavisini, öte yanınıza yeşilini alarak ilerliyorsunuz. 6 km. sonra Tirebolu’ya geliyoruz, bu yol üzerinde denize girebileceğiniz çok güzel kumsallar var. Denizin kıyısındaki Saint Jean kalesi ve Rumlardan kalma güzel taş yapılar Tirebolu’yu daha da çekici kılıyor.
Harşıt Çayı’nı aşıp deniz ve fındıklıklar arasından yolumuza devam ediyoruz. 13 km. sonra Görele’yi göreceksiniz. Burada yolunuza bir süre ara verip, kıymalı kapalı ve imansız peynirle yapılan pidenin tadına bakın. Görele’nin yaylası ilçe merkezine yarım saat mesafedeki, Dokuzgöz Yaylası. Yaylanın temiz havasından ve güzel doğasından daha fazla yararlanmak isterseniz, ormanın ve pınarların arasında Orman Genel Müdürlüğü’ne ait bungalovlarında konaklayabilirsiniz. Ancak önce Orman İşletmesi ile ilişkiye geçmelisiniz.

Giresun Adası
Giresun Adası Karadeniz’in tek adası olan Giresun Adası kıyıdan bir mil açıkta yer almaktadır. 40.000 metrekare alana sahip olan ada, Aksu şenliklerinde ve yaz aylarında özel seferlerle ziyaret edilmektedir.

Giresun Kalesi
Oldukça zengin bir tarihi kültüre sahip olan kale, şehrin merkezine kurulmuştur. Kalede Milli Mücadele Kahramanı Topal Osman Ağa’nın anıt mezarı, tarihi saray kalıntıları, mağaralar, kaba taşlarla örülmüş surlar ve taş kabartmalar görülebilecek önemli noktalardır.

Plajlar
Giresun kentinin doğu ve batısındaki sahiller kilometrelerce uzayıp giden doğal plajlar durumundadır. Kent merkezine yaklaşık 5 km. uzaklıkta yer alan, Arif Kumaş, Giresun, Belediye, Emniyet, Tabya ve Jandarma plajları Giresun’un başlıca plajlarıdır. Giresun’da kamping yapılacak plajlar Arif Kumaş, Bulancak Belediye, Keşap Düzköy Belediye Plajı, Tirebolu Plajıdır. Ayrıca yaz aylarında Giresun Adası ile Giresun Limanı arasında her akşam Mavi Tur düzenlenmektedir.

Geleneksel Giresun Evleri
Kalenin güneydoğusunda yer alan ve Zeytinlik Mahallesi adını alan semt eski tarihi Giresun evlerinden oluşur. Korunmaya alınmıştır ve ziyaretçilerin uğrak yeridir. Eski evlere meraklı olanlar için gezilip görülecek ilginç bir semttir.

Ne Yenir?
Giresun denilince akla karalahana ve hamsi gelir. Bunun yanında mısır unundan yiyecekler yapılır. Yemeklerden bazıları; Karalahana Çorbası, Karalahana Diblesi, Isırgan Püresi, Mısır Ekmeği, Fasulye Turşusu, Kiraz Duzlaması ve Pezik Mıhlamasıdır.

Yapmadan Dönme
Giresun Kalesini, yaylaları ve müzeyi,
Giresun pidesi, yaylada et, alabalık ve yöreye özgü yemeklerin (Kara lahana çorbası, karalahana diplesi, hamsi ve balık çeşitleri) yemeden,
Fındık, Peştemal ve Kazancılar Çarşısı’nda satılan el yapımı hediyeliklerden satın almadan, dönmeyin.

İl Kültür Müdürlüğü
Tel: (454) 212 17 65
Faks: (454) 212 17 65

Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Müdürlüğü
Sami Oytun Kültür Sitesi Fevzipaşa Cad.
Hacıhüseyin Mah.
Giresun

Mahalli Kutlama Günleri

Atatürk’ün Giresun’a Gelişi
Giresun
19 Eylül

Atatürk’ün Şebinkarahisar’a Gelişi
Şebinkarahisar
11 Ekim

Festivaller

Aksu Kültür ve Sanat Festivali
Aksu deresinin denize döküldüğü alanda başlar, şehir içinde devam eder.
20-23 Mayıs

Şenlikler

Sisdağı Otçu Şenlikleri
Sis Yaylası
Temmuzun Son Haftası

Kümbet Yaylası Şenliği
Kümbet Yaylası
Temmuzun 2. Haftası (Cuma, Cum. Pazar)

Şeyh Mahmut Çağırtan Şenliği
Çamoluk
Temmuzun 2. Haftası (Cuma, Cum.)

Bulancak Kültür ve Sanat Şenliği
Bulancak Erikli Köyü
22-27 Temmuz

Çamoluk Bal Şenliği
Çamoluk
30 Eylül

Bektaş Yayla Şenliği
Bektaş Yaylası
Ağustos Ayının İlk Haftası (Cum.-Pazar)

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

div style="clear:both;">